על תסמונת השרוול המסובב בכתף וההתמודדות עמה

הכתף, מהווה את האיבר בעל טווח התנועה הרחב, ביותר, מכל המפרקים אשר בגוף האדם. החלק האחראי לקיום, תקין, של תנועת מפרק הכתף, מכונה השרוול המסובב. המדובר, במעטפת שרירים, אשר מצמידים את הזרוע לשכם וכך, נשמרת יציבות ותקינות התנועה במפרק הכתף. אלא כי, לעתים בשל תנאים בעבודה, או תהליכים ניווניים הנגרמים עקב גיל מתקדם, מצב בריאותי, כגון, סכרת…

הכתף, מהווה את האיבר בעל טווח התנועה הרחב, ביותר, מכל המפרקים אשר בגוף האדם. החלק האחראי לקיום, תקין, של תנועת מפרק הכתף, מכונה השרוול המסובב. המדובר, במעטפת שרירים, אשר מצמידים את הזרוע לשכם וכך, נשמרת יציבות ותקינות התנועה במפרק הכתף. אלא כי, לעתים בשל תנאים בעבודה, או תהליכים ניווניים הנגרמים עקב גיל מתקדם, מצב בריאותי, כגון, סכרת וכדומה, נפגעת אותה תנועה. כך, שבכל פעם שמנסים להזיז את הידיים, על מפרק הכתף, ובעיקר הרמתן מעל גובה הכתפיים, הדבר מלווה בכאב. וכך, באה לידי ביטוי, תסמונת השרוול המסובב בכתף.
במילים אחרות, ברגע שמבוצעות תנועות, חד גוניות, אשר גורמות להיצרות המרחב, המצוי, בין מרכיבים הרלוונטיים בכתף. הרי שאז, עלולה להיווצר תחושה של כאב, הנגרם, מצביטת הגידים בין חלקי הכתף הנ”ל. אותה צביטה, עלולה להחריף עד, כדי, תהליכים דלקתיים ואף קרע, של ממש, באותו שרוול מסובב, שעלול לגרום לכאבים חזקים ופגיעה, משמעותית, בתפקוד. וכל שכן, לעתים, לא ניתן יהא לחזור לעבודה, הקודמת, קל וחומר עם זו גרמה, או תרמה, לנזק.
כאמור, לתסמונת השרוול המסובב, בכתף, יכולים לגרום מספר מחוללים. עם זאת, במאמר זה נתרכז, בתסמונת, כנגרמת מעבודה והגדרת הלוקה, בה, כנפגע עבודה, על כל ההשלכות הטמונות בכך.

 ההתמודדות המשפטית עם התסמונת

היה ולקיתם בתסמונת השרוול המסובב, בכתף, והנכם חושדים שהמדובר בנזק שנגרם, כתוצאה, מעבודתכם, להלן מספר דברים שיש לדעת:
ראשית, תסמונת השרוול המסובב, נגרמת לרוב מהרמת הידיים, מעל גובה הכתפיים, כגון בסידור סחורה על המדפים בסופר, צביעה, עבודות מסגרות וכדומה. כלומר, ביצוע התנועה הנ”ל, שוב ושוב וכן, עומס על הכתפיים, עלולים בין השאר לגרום לתסמונת. כאן המקום לציין, כי תסמונת השרוול המסובב, עשויה להיות מוכרת כמחלת מקצוע, במוסד לביטוח לאומי, כנקבע בחוק ובתקנות המל”ל. במילים אחרות, ניתן לטעון, כי יש להכיר בתסמונת, כמחלת מקצוע, בדמות פגיעה בשרירים עקב עבודה ממושכת עם מכשירים רוטטים, כגון קונגו, וכדומה, כשהכול, כמצוין בתקנות. לחלופין, ניתן להכיר בתסמונת, עסקינן, כברת פיצוי מן הביטוח הלאומי, לפי מנגנון המיקרוטראומה. כלומר, אוסף של נזקים קטנים, שנגרמו מהתנועה המונוטונית והמזיקה, כנ”ל, עד שבהצטברותם, נגרם הנזק המשמעותי, שבגינו מוגשת התביעה, להכרה ופיצוי, מהביטוח הלאומי.

כיצד מטפלים?

יודגש ויובהר, כי טיפול בתסמונת השרוול המסובב, כולל אבחונו וכל פעולה רפואית, אחרת, יש לעבור רק אצל רופא, או גורם רלוונטי מוסמך אחר. עם זאת, להלן מעט מידע, כללי, על פתרונות ודרכי התמודדות, מן הפן הבריאותי, עם הפגיעה בשרוול המסובב. ראשית, בכדי לאבחן כי אכן הנכם סובלים, מהתסמונת עסקינן, בין השאר ניתן להשתמש במבחן ניר, לפיו מרימים את היד הרלוונטית למעלה, עד לסוף התנועה, כאשר כף היד פונה כלפי חוץ. אזי, היה והכאב עליו מלינים מתחזק, הרי שכנראה שקיימת התסמונת. כל זאת, כמובן, לאחר שלילת בעיות, אחרות, שעלולות לגרום כאבים בכתף כגון, פריקת כתף, כתף קפואה וכדומה. הטיפול בתסמונת, עשוי להתבצע במספר דרכים. מהימנעות, כמה שניתן, בביצוע התנועות “הבעייתיות והכואבות” וכלה, בטיפול תרופתי, או אף, פולשני,ניתוחי. בנוסף, יש לבצע תרגילי פיזיותרפיה למקום הניזוק, וכמו כן, להשתמש במכשור כגון גלי הלםקרני לייזר מתאימות וכדומה. וכמובן, כמו בכל התמודדות עם בעיות שתוצאות הטיפול, בהן, הינן בעלות השלכות, מרחיקות לכת, על חייכם. אכן, כיאה לדיני נפשות של ממש, יש להיעזר במומחים ביותר והמוסמכים, לטפל בדבר. במילים אחרות, היה ונפגעתם בעבודה ולקיתם, חלילה, בתסמונת השרוול המסובב, מומלץ לפנות לעורכי דין המתמחים בנושא, של, נזקין בכלל ומחלות מקצוע ופגיעות, בעבודה, בפרט.ליעוץ פרטני

צרו קשר עוד היום
לפגישת יעוץ