תאונות דרכים

נפגעת בתאונת דרכים?
מעוניין לברר מה זכויותיך על פי החוק, האם אתה זכאי לקבלת פיצויים וממי?

משרד עו”ד רובין וימר מספק ייעוץ ומידע בנוגע לכדאיות בהגשת התביעה
ובכלל זה להשלכות הכלכליות המשתמעות ממנה.

תאונות דרכים

תאונות דרכים הם חלק בלתי נפרד משגרת חיינו. למרבה המזל הניסיונות לצמצם את מספר התאונות והנפגעים צולח אולם עדיין נפגעים כל שנה בישראל עשרות  אלפי אנשים, חלקם בתאונות קשות וקטלניות. 

הזכאות של הנפגע לפיצוי מוסדרת בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. מטרתו העיקרית של החוק היא להבטיח את זכאותו של הנפגע מהתאונה לפיצויים, ללא כל קשר לקיומו של אשם או אחריות לתאונה, למעט מקרים חריגים שאינם מעוגנים בחוק.

שכר טרחתנו משולם באחוזים, על בסיס זכייה בתיק, ולאחר קבלת הפיצוי בפועל בלבד.

במה נוכל לסייע?

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מציין כי כל נפגע משימוש ברכב מנועי, ובכלל זה נהג ברכב, נוסעי הרכב או הלכי רגל עפ”י הקבוע בחוק זכאי לקבלת פיצויים, וכמו כן, מי אחראי לתשלום הפיצויים, מי קובע גודל הפיצוי וסדרי התשלום.

מדוע מומלץ לפנות לעו”ד מומחה בתביעות תאונות דרכים על מנת למקסם את הזכיות הקבועות בחוק?

  • חברות הביטוח יעשו כל שביכולתן על מנת לשלם לנפגע את הפיצוי הנמוך ביותר
  • הפסיקה הנוגעת לחוק מרובה ולא פעם אינה ברורה לחלוטין.

משרד רובין וימר ושות’ מייעץ, מלווה ומייצג מזה שנים רבות את נפגעי תאונות דרכים. נשמח לספק סיוע אם אתם או יקירכם נפגעתם בתאונת דרכים, אם אתם מעוניינים לברר את זכויותיכם, להגיש תביעה ולמקסם את זכויותיכם ממנה.

תאונות דרכים – שאלות ותשובות

מהי תאונות דרכים?

הסעיף הראשון של החוק מגדיר תאונת דרכים כ”מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה (רכב, אוטובוס, אופנוע, וכו ‘). יש לציין כי עפ”י הקבוע בחוק זכאים לפיצוי נהג ברכב, נוסעי הרכב והלכי רגל שנפגעו ע”י רכב ובתנאי שהתקיימו התנאים הקבועים בחוק.

מה הכוונה “למטרת תחבורה”?

באופן כללי, מדובר בשימוש ברכב מנועי (רכב, אוטובוס, אופנוע, וכו ‘) כאמצעי כדי להגיע ממקום למקום, עליה לרכב, ירידה מהרכב, חניה, דחיפה ובלימה, וכן תיקון (למשל, החלפת צמיג עקב פנצ’ר (תקר)) – כל אלה נחשבים לשימוש ברכב למטרת תחבורה.

מהו רכב מנועי?

על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הרכב המנועי המעורב בתאונה חייב לעמוד בהגדרת החוק. רוב רובם של כלי הרכב המוכרים לנו עונים להגדרה הקבוע למעט כלי רכב חריגים כגון: כיסאות גלגלים חשמליים. בנוסף, בשנים האחרונות מתרחב השימוש ברכבים כגון : קורקינט חשמלי, אופניים חשמליים וקלנעיות, לגביהם המצב המשפטי אינו ברור לחלוטין.

מי משלם לנפגע את הפיצוי?

בדרך כלל ניתן לומר את הדברים הבאים : נהג הרכב ונוסעיו יתבעו את חברת הביטוח  שביטחה את הרכב בתוכו נפגעו בביטוח חובה. הולך רגל יתבע את חברת הביטוח שביטחה את הרכב שפגע בו בביטוח חובה.

אם לרכב הפוגע אין ביטוח, או כאשר מדובר בתאונת פגע וברח, יכול הולך הרגל שנפגע להגיש תביעה נגד “קרנית” – קרן שהוקמה במטרה לפצות את הזכאים לפיצוי כאשר הנפגע אינו יכול לתבוע את מבטחת הרכב הפוגע.

עבור מה מקבלים פיצוי?

פיצויים של נפגע בתאונת דרכים כוללים ימי מחלה, הפסדי השתכרות שנגרמו ויגרמו לו כתוצאה מאובדן כושר עבודה (אפילו חלקי), הוצאות עבור טיפולים רפואיים, הוצאות עבור עזרת הזולת שנגרמו ויגרמו לו בעקבות התאונה, הוצאות נסיעה/ניידות שנגרמו ויגרמו לו בעקבות התאונה, הוצאות מיוחדות כגון: התאמת דיור ורכב וכן פיצוי עבור כאב וסבל.

כיצד נקבע גובה הפיצוי ?

גובה הפיצוי לו זכאי הנפגע תלוי בחומרת הפגיעה ובנתוניו האישיים של הנפגע.

  • חומרת הפגיעה נמדדת ב”אחוזי נכות” כאשר אחוזי הנכות נקבעים באמצעות  אחד משני המנגנונים הקבועים בחוק. המנגנון הראשון והעיקרי בחוק הוא מינוי מומחה ו/או מומחים רפואיים ידי בית המשפט אשר בודקים את הנפגע, ובמקרים מסוימים, כאשר תאונת דרכים מהווה גם תאונת עבודה, הגורם שיכול לקבוע את אחוזי הנכות של הנפגע הוא הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי.
  • הפיצויים נקבעים לפי אחוזי הנכות של המבוטח יחד עם נתוניו האישיים כגון גיל, השכלה, שכר חודשי לפני התאונה ויכולת השתכרות העתידית אם התאונה לא הייתה מתרחשת.

יש לכם שאלות נוספות בנוגע לתאונות דרכים? מתלבטים? זקוקים לליווי או ייעוץ?

פנסיה ואובדן כושר עבודה
תאונות עבודה
תביעות ביטוח
ביטוח לאומי
רשלנות רפואית
תאונות דרכים
תאונות תלמידים
ליעוץ פרטני

צרו קשר עוד היום
לפגישת יעוץ